Już ponad miliard osób na całym świecie korzysta z aplikacji mobilnej Facebooka. Czy zdajesz sobie sprawię jak wielka jest to liczba? To 1000000000, czyli około 27 razy cała Polska. Sporo, prawda?

To pokazuje skalę popularności małych ekranów. Szkoda byłoby tracić potencjalnych klientów, którzy korzystają z internetu w telefonie, dlatego każda tworzona teraz strona nie tyle powinna co musi być responsywna. Przedstawiam kilka narzędzi, które pozwolą sprawdzić jak twoja strona www zachowa się na różnych rozdzielczościach, w tym na tabletach, smartfonach czy smartTV.

 

1.RESPONSINATOR

Wpisujesz adres swojej strony, a następnie wyświetla się lista urządzeń z otworzoną witryną. Każde z nich jest podpisane. Znajdziemy tam m.in. iPhone 6, serię iPad czy Nexus.

 Narzędzie do testu responsywności strony 1_____________________________

 

2.TESTRWD.PL

Bardzo podobne narzędzie do poprzedniego: wpisujemy adres strony i cieszymy się jej wyglądem na różnych rozdzielczościach smartfonów i tabletów.

 Narzędzie do testu responsywności strony 2_____________________________

 

 

 3.QUIRKTOOLS

Zdecydowanie najlepsze i moje ulubione. Wpisujemy adres strony, wybieramy z listy: Desktop, Tablet, Mobile, Television lub własny niestandardowy wymiar. Gdyby tego było mało każda opcja dzieli się na podkategorie: Notebook lub Desktop(różne przekątne w calach), różne tablety (w tym Kindle, Galaxy Tab, Google Nexus 7 czy iPad), wiele smarftonów (od Motoroli, przez LG, BlackBerry, ASUS po Samsunga i Apple) i 3 rozmiary smartTV.

Narzędzie do testu responsywności strony 3_____________________________

 

 

 4.DESIGNMODO

Ostatnie i najprostsze narzędzie: sami wybieramy rozmiar ekranu i cieszymy się „wykrojoną” stroną lub wybieramy z listy najpopularniejszych i sprawdzamy jak jest dostosowana do urządzeń mobilnych.

 Narzędzie do testu responsywności strony 4_____________________________

 

 

Oczywiście na rynku jest wiele innych sposobów na sprawdzenie czy strona otwiera się właściwie na różnych ekranach, ale żadne z nich nie oferuje nic więcej. Te które wymieniłem powyżej są najbardziej intuicyjne i darmowe, a – co widać – responsywność sprawdzają doskonale.

Jakub Biel