Rozpoczynając przygodę z marketingiem trudno jest na samym początku wyselekcjonować treści tak, aby stopniowo uczyć się „rzemiosła”. Jeśli nie mamy obok siebie „mentora”, który poprowadzi nas przez tą ścieżkę, to szybko możemy się zniechęcić. Ja sam pamiętam jak na początku byłem wręcz przerażony ilością informacji, które powinienem, a nawet musiałem przyswoić. Jak się później okazało „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. 

 

Książki, które za chwilę Ci przedstawię pomogą Ci zrozumieć mechanizmy, którymi „rządzi” się marketing oraz nauczą Cię jak się w nim poruszać. Jestem pewny, że podczas lektury dojdziesz do wniosku, że „przecież ja to wiem!”. Doskonale do tego zjawiska pasuje przysłowie: „Ryba dopiero po wyrzuceniu na brzeg zdaje sobie sprawę, że pływała w wodzie. Wcześniej to było zbyt oczywiste”. Dlatego warto mieć świadomość tego co robimy. 

 

Startujemy!!!

 

 

„Zaczynaj od dlaczego” – Simon Sinek

Autor opisuje kilkanaście przykładów ludzi, którzy zainspirowali innych do swojego myślenia w sposób dosyć rewolucyjny i mało popularny. Udało się im to, ponieważ czuli głęboko w sercu DLACZEGO to robią. Cała ich siła tkwi w hierarchii przekazu. Wystarczy myśleć według „Złotego kręgu”, czyli CO? Jak? Dlaczego? aby trafić do tej części mózgu, która kontroluje zachowanie i odpowiada za podejmowanie decyzji.

Simon Sinek pisze również o manipulacji. Jego zdaniem, manipulacja podobnie jak inspiracja wpływa na ludzkie zachowanie. Z tą różnicą, że manipulacja nie buduje lojalności. Manipulacja jest skuteczna, ale daje jedynie krótkoterminowe korzyści. Książkę wzbogacają liczne historie firm i osób które zaczynały od Dlaczego, m.in. firma Apple, Southwest Airlines czy też braci Wright.

 

zaczynaj-od-dlaczego-jak-wielcy-liderzy-inspiruja-innych-do-dzialania-b-iext22143122

Zobacz w sklepie

 

 

2. „Zarządzanie KRYZYSEM w social media” – Monika Czaplicka 

Monika Czaplicka to pierwsza osoba w Polsce która postanowiła zamknąć pomiędzy okładkami temat kryzysów w social media. Można jej zaufać, ponieważ social’ami zajmuje się od ponad 8 lat, czyli praktycznie od początku wielkiego boomu na SM. Jak sama nazwa mówi, autorka opisuje nam w jasny i przejrzysty sposób kryzysywywołane nie tylko na facebooku, ale również podaje przykłady sytuacji na innych portalach, a także w blogosferze. 

Książkę można podzielić na 3 części:

Teoretyczna: dowiemy się jak rozpoznać kryzys, jakie są źródła, przebieg oraz z jakich narzędzi korzystać.
Praktyczna: w której poznamy narzędzia do monitorowania internetu, poradnik jak stworzyć i wdrożyć plan przygotowany na sytuacje kryzysowe.

Case study: w ostatniej części znajdziemy wiele przykładów zarówno z Polski jak i ze świata. Każda sytuacja kryzysowa jest dobrze opisana i rozłożona na czynniki pierwsze.

Podsumowując, książkę polecam każdemu bez wyjątku :)

 

Zarzadzanie-kryzysem-w-social-media-Monika-Czaplicka-blog-TrescJestNajwazniejsza

Zobacz w sklepie

 

3. „Personal branding 2.0” – Dan Schawbel 

Książkę powinien przeczytać każdy, kto zamierza poważnie podejść do budowania własnej marki. Znajdziemy w niej propozycje konkretnych rozwiązań, które możemy wdrożyć w życie od razu. Poznamy historię samego autora, którą opisuje krok po kroku. Dzięki narzędziom wskazanym w tej lekturze zyskasz świeższe i szersze spojrzenie  na cały proces osobistego marketingu.

Pamiętaj, że sam jesteś marką! 

 

personal-branding-2-0-cztery-kroki-do-zbudowania-osobistej-marki-b-iext6926533

Zobacz w sklepie

 

4. „Content marketing po Polsku” – Barbara Stawarz 

Książka miała swoją premierę kilka tygodni temu i wzbudziła ogromne zainteresowanie w branży. Pani Barbara  jako pierwsza w Polsce wydała książkę z zakresu content marketingu, w której przybliża budowę strategii marketingu treści oraz naucza w jaki sposób tworzyć ją na  potrzeby internetu. Jest to poradnik dla wszystkich osób, które tworzą oraz rozpowszechniają materiały, czyli tzw. content. 

 

content-marketing-po-polsku_266362

Zobacz w sklepie

 

 

5. „Cząstki przyciągania” – Natalia Hatalska

Na koniec mojej listy proponuję pozycję, którą możemy traktować jako deser po dużej dawce wiedzy. Pani Natalia stworzyła pięknie ilustrowany album, w którym znajdziemy 158 niestandardowych kampanii reklamowych, 305 inspirujących i kolorowych zdjęć oraz 7 cząstek, które sprawią, że kampania będzie niezapomniana. 

Myślą przewodnią albumu kampanie niestandardowe, dzięki którym jesteśmy w stanie zbudować duży zasięg, zaangażowanie oraz wyróżnić się na tle innych.

 

 

pobrane-7

Zobacz w sklepie

 

 

Wkrótce pojawi się u nas więcej poleceń recenzji, a może i streszczeń najciekawszych książek.

Znasz książki godne polecenia? Podziel się! :) 

 

tt kamilsoja