5 marca facebook opublikował notkę na blogu pod tytułem: “Making Page Likes More Meaningful” w której opisuje jak i dlaczego w następnym tygodniu odejmie z licznika fanpage’ów wszystkich nieaktywnych fanów, co spowoduje, że właściciele stron zauważą niewielki spadek liczby fanów.

Twórcy portalu społecznościowego przekonują nas, że są dwie korzyści z usunięcia dobrowolnie dezaktywowanych i upamiętnionych kont na facebooku z licznika fanów na fanpage’u:

Korzyści dla biznesu: usuwanie nieaktywnych kont facebookowych z ‚page audience‚ daje firmom aktualne dane dotyczące ich aktywnych fanów, jak również ułatwia znalezienie osób podobnych do ich fanów przy pomocy narzędzia takiego jak ‚lookalike audiences‚.

Spójność: Możemy już odfiltrować lajki i komentarze generowane przez wyłączone lub upamiętnione konta z poszczególnych wpisów na fanpage’u, więc ta zmiana czuwa nad spójnością danych.

 

Czego się spodziewać?

– W ciągu najbliższych tygodni administratorzy stron na facebooku mogą zauważyć niewielki spadek liczby fanów na ich stronach, co będzie rezultatem aktualizacji. Warto pamiętać, że usunięci fani to już dawno nieaktywne osoby na portalu Marka Zuckerberga.

– Idąc dalej: wszelkie konta, które były dobrowolnie dezaktywowane i upamiętnione, zostaną usunięte z liczników na fanpage’ach. Jeśli konto nieaktywne zostanie przywrócone do żywych, zostanie ono również dodane do licznika strony jako aktywne.

Marek Gwóźdź

Z mediami społecznościowymi związany od ponad 5 lat, pomysłodawca i założyciel portalu Siatkówka w obiektywie, na codzień zajmujący się kanałami SM dla Siatkówka w obiektywie i KarmimyPsiaki.pl, czasami popełni coś na swoim blogu smmeasure.eu. Sprawdź Marka profil na Twitterze.

 • http://takaoto.pro Szymon Słowik

  Warto jeszcze dodać, że taki ruch to plus dla reklamodawców, którzy emitują reklamy i promują posty wśród swoich fanów. Dzięki temu CTR-y będą wyższe, stawki za kliknięcie mają szansę spaść.

 • http://www.dariuszgozlinski.pl Dariusz Goźliński

  Dodałbym jeszcze jeden plus tej zmiany, z fanpage znikną fani pozyskani w sposób nie etyczny – czy to z farm, czy z zakupów na portalach aukcyjnych. Autor podaje, że spadki mogą być niewielkim jednak spodziewałbym się kilku tąpnięć np. w farmacji.

  • http://smmeasure.eu Marek

   W niektórych branżach będą niewielkie ;) ale tak jak wspomniałeś niektórzy mogą odczuć znaczący spadek :) ja już sobie przygotowałem listę fanpage które obserwuje i wiem, że zakupiły fanów.

 • http://copycharlie.pl Karol Gajda

  Najpierw Adwords usuwa nieużywane kampanie. Teraz Facebook czyści nieaktywnych fanów. Jak widać, niektórzy bardzo poważnie podchodzą do kwestii wiosennych porządków :)

  • http://smmeasure.eu Marek Gwóźdź

   Mark zrobił porządki zimowe na Instagramie, widział, że byly dobre więc zabrał się za facebooka